Strona główna O serwisie Reklama Cennik edytuj firmę


np. Weterynarz, sklep zoologiczny

np. Lubuskie, Zielona Góra

Twoje położenie: Strona główna / Aktualnośći

Waga konia

Kategoria: zwierzęta hodowlane, Data dodania: 2011-01-02
Waga konia

W skład wagi konia nie wchodzi jedynie ciężar samych mięśni zwierzęcia, ale także cały szkielet wraz z wszelkimi organami.

Dlatego też w celu prawidłowego zważenia zwierzęcia należy go zaprowadzić na wagę pomostową. Niemniej jednak, można ogólnie obliczyć ilość paszy czy przybliżonych dawek leków. Poza tym można zakupić także specjalne do tego celu taśmy, ale też i w tym przypadku należy dokonać obliczeń.

Co więcej, otóż możemy także bez dokonywania jakichkolwiek wyliczeń oszacować czy waga naszego konia jest prawidłowa. W tym wypadku niezwykle istotne są następujące wyznaczniki jakimi są: wiek, rasa oraz indywidualna budowa zwierzęcia. Zwyczajowo już młode konie dosyć często sprawiają wrażenie niezwykle zabiedzonych i wychudzonych, wprost kościstych. Jednakże w wieku około trzech lat nabierają masy ciała. Biorąc pod uwagę kraj pochodzenia można się szybko zorientować, że zwierzęta pochodzące z państw, w których to panują wysokie temperatury mają znacznie mniej podściółki z tłuszczu niż te, gdzie jest srogi mróz. Na to czy koń cierpi na otyłość czy też nie można zauważyć poprzez obserwację zwierzęcia.

Dlatego też, jeśli na łopatkach i słabiznach, a także na zadzie oraz po obu stronach kłębu są widoczne złogi i poduszki tłuszczu to oznacza, że nasz koń cierpi na nadwagę. Podobnie jest w przypadku, kiedy to nie możemy wyczuć podczas gładzenia zwierzęcego boku żeber pod palcami. Tak samo jest w przypadku, gdy stojąc z tyłu widzimy wystający po bokach brzuch. Jednakże duży brzuch nie jest oznaką nadmiernej wagi u starego już konia, bo to właśnie mimo ich podeszłego wieku jest normalne.